Bahar ayları yaklaştığı zaman, birçok evde titiz bir şekilde temizlik faaliyetleri hız kazanır. Bahar temizliği sadece bir temizlikten ibaret değildir. Bir bakıma, yenilenme anlamına gelirken, bu temizliği yaparken belli başlı noktalara dikkat edilmesi aile bireylerinin sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır. Bahar temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar temizliği yapacak kişi ve aile bireylerini doğrudan etkilemektedir.


Evin Bolca Havalandırılması
Bahar aylarında çevremizde temizlenmeye başlayan yeni bir hava oluşmaya başlar. Evde bulunan birikmiş yüksek miktardaki karbondioksit miktarı ve ev içindeki evsel atıklar havanın değiştirilmesi gerektiğinin göstergeleri arasında yer alır. Bahar temizliği ile gece boyunca oda içerisinde havada asılı kalmış mikroplar ve gazlar, odanın ve evin havalandırılması ile ancak dışarıya atılabilir.
Klimanın Filtrelerini Temizlemek
Temizlik yapılırken, hava yolu ile yayılmış olan ve alerjiye yol açabilecek maddelerinde evden uzaklaştırılması gereklidir. Bu nedenle klima filtreleri temizlenmeli ve bakımdan geçirilmelidir.
İlaç Dolabının Kontrolü
Bahar ayları gelmişken ve evdeki fazlalıklar evden atılırken, bunlar arasına son kullanım tarihleri geçmiş olan ilaçlarda eklenmelidir. Tarihi geçmiş veya bozulmuş ilaçların atılması, yanlış ilaç kullanımını ortadan kaldıracak ve yanlış ilaç kullanımına bağlı doğabilecek riskleri evden bertaraf etmiş olacaksınız.
Bodrum, Garaj ve Ardiyenin Temizliği
Bu tarz alanlar genellikle yer alan, boya, solvent, tiner, makine yağları ve türevleri olan kimyasal maddelerin tarihi geçmiş, kurumuş veya işe yaramayacak olanların atılması büyük yarar sağlayacaktır. Bu tarz çöpleri normal çöpler ile atmak yerine zehirli atık konteynerlarına atmak gereklidir. Ayrıca çoğunlukla lavabo altlarına bıraktığımız temizlik maddeleri de gözden geçirilmelidir.
Kırık Ev Eşyalarını Gözden Geçirin
Bunu büyük aile bireylerinden çok, çocuklar için yapmanız gereklidir. Bahar temizliği yapılırken bahçede veya çocukların oyun alanlarında olabilecek kırık korkuluklar çitler, merdivenler veya açıkta yer alan inşaat atıkları ortadan kaldırılmalıdır.
Tuvalet Temizliği
Tuvaletlerin temizliği yapılırken genellikle kullanılan çamaşır suyu oldukça etkili temizlik sonuçları verir. Fakat bazen yapılan bir yanlış olan çamaşır suyu ve tuz ruhunu karıştırmak, ortaya zararlı gazlar çıkarır. Temizlik maddelerini karıştırmadan kullanmalı, ayrıca temizlik ürünleri alınırken çevreye zarar vermeyecek olanları seçilmelidir.