ev temizliği
Evler, kimi zaman yalnızca barınak amaçlı olarak, kimi zaman da tüm sosyal donatıları gerçekleştirmek için kullanılan sosyal bir kompleks görevi görmektedir. İhtiyaca göre değişen evler kültürden kültüre de farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, Japonya’da evler olabildiğince küçük ve işlevsel, Amerika’da ise oldukça geniştir. Ülkemizde de görece orta sayılabilecek büyüklükteki evler tercih edilmektedir.

 Müstakil evler ve villalar genellikle üst gelir grubuna ait bireyler veya aileler tarafından tercih edilmektedir. Emlak sektörü, ülkemizde oldukça istihdam sağlanan bir sektördür. Ekonominin lokomotifi olarak lanse edilen emlak sektörü, beraberinde beslediği yan sektörlerle birlikte oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir. Günümüzde, emlak sektöründe yaşanan rekabet ev almak isteyenlerin işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

Ev Alma Tercihleri

 Tüketicilerin ev almadaki tercihleri aile yapısına göre farklılık göstermektedir. Geçmişte aileler, çekirdek aile formundan çok geniş aile biçiminde yapılanmıştır. Bu durum da evlerin daha çok odalı ve geniş tercih edilmesini sağlamıştır. Günümüzde ise daha çok çekirdek aileler tarafından ev tercihi yapılmaktadır. Ev formları, çalışma hayatına kadınların da girmesiyle birlikte farklı bir boyut kazanmıştır. Kadınlar, kolay temizlenebilen, ferah, orta büyüklükteki evleri görece daha çok tercih etmektedir.

Zamanı Yavaşlatan Ev Olanakları

 Zaman, günümüzde en değerli öğe olarak karşımıza çıkmaktadır. Her şeyin ışık hızında gerçekleştiği günümüzde, tüketicilerin ev konumunu seçerken zaman faktörünü göz önünde bulundurmasını sağlamıştır. Zaman tasarrufu etmek isteyen kişiler, evlerini iş yerlerine yakın lokasyonlarda tercih etmektedir. Aynı zamanda fitness merkezi, koşu yolları, havuz gibi donatılara sahip olan site içerisindeki evler, kişilerin sitelerinden dışarı çıkmadan birçok ihtiyacını gidermesini sağlamaktadır. Alışverişten spora kadar pek çok işini aynı yerden sağlayan tüketicilerin lokasyon seçimi ise kısa sürede birçok şeyin bir arada yapılmasıyla evlerde zamanın durmasını sağlamıştır.

Ev Temizliği ve Zamanlama Stratejileri

Bir eve değer katabilecek en önemli unsurlardan biri de pek tabii evin temizliğidir. Uygun stratejiler belirlenmedikçe ne kadar zaman harcanırsa harcansın temizlik yeterli düzeyde olmayacaktır. Bayanların günümüzde iş hayatındaki yoğunlukları da temizlik stratejileri için profesyonel destek almalarına neden olmaktadır. Temizlik şirketleri sizler için bunu düşünmekte ve böylesi hassas bir konu için harcanacak vakit size kalmaktadır. Ev Temizliği için öncelikli düşünülmesi gereken unsurları kısaca sıralayacak olursak evin büyüklüğü, odaların ve bölümlerin kullanım sıklığı, ev içerisinde gün içinde harcanan zaman gibi unsurlar en başta gelmektedir. Bu unsurlar göz önüne alınarak oluşturulacak ev temizliği stratejisi doğru sonuç almakta yüksek etken olacaktır. Özellikle temizliği dairelere nazaran daha zor ve uğraş gerektiren villa temizliği hususunda, temizlik şirketi aracılığı ile destek almadan yapılan işler sonucunda memnuniyetsizlik ile sonuçlanır. Böylece hem zaman kaybetmiş hemde harcanan malzemelerin boşa gitmesi gibi bir gerçekle karşılaşmış olursunuz.