Mutfakta El Temizliği Ve Hijyen

 Mutfakta hijyen ve sanitasyon olmazsa olmazlardandır. Hijyen mutfak ortamının temiz olması sanitasyon ise mutfak ortamının sürekli olarak temizlenmesidir. Bu iki kavram önemlidir. İnsanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaç için de yemek yapılan mutfağın temiz ve düzenli olması gerekmektedir. Temiz olmayan mutfakta kimse yemek yemek istemez. Yemek yapan kişiye farklı bir bakış açısı oluşmaktadır. Temizlik  her şeyin başında gelmektedir. Yemek yapan kişinin ya da şefin elleri temiz olmalıdır.

Neden Eller?

 Ellerimiz gün içinde bir sürü farklı yere temas etmektedir. Bu temaslar sırasında sürekli yıkanması gerekir. Her yemek yapmaya başlanırken eller yıkanmalı mikroplardan arındırılmalıdır. Ellerde bulunan mikroplar ve ya kirler yapılan yemeğe geçme olasılığı fazladır. Bu olasılığa fırsat vermemek için eller sürekli temizlenmeli yemek tarif leri öyle uygulanmaya başlanmalıdır. Ellerden mikroplar gıdayla temas ederek yapılan yemeklere geçebilmektedir.

 Bunlar fark edilmeden birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır. Bu sağlık sorunları da geri dönüşü olmayan hastalıklara sebep olabilmektedir. El lezzeti diye bir inanış vardır. Yapılan salatalar elle karıştırılmalı ya da yapılan herhangi bir yemeğe eller değsin temas etsin istenilmektedir. Ellerin avuç içinde bir salgı salgılandığı söylenilmektedir. Bu salgı salgılanılır ama buna dayanarak eller yıkanmadan yemeğe başlanmamalıdır. Bu salgı yemek yapma esnasında salgılanmaya başlanıldığı görüşü ileri sürülmektedir.

Neden Hijyen?

 Sağlıksız koşullar altında yemek yapılan bir yerde kimse yemek yemek istemez. Müşteriler yemek yapılan yerin temiz olmasını beklemektedir. Bilirler ki temiz olmayan yerden hastalık yapıcı mikroorganizmalar çıkacak ya da sağlıklarını tehdit edecek birçok şeyi düşünebilmektedir. Yemek yapılan yerde hijyene önem verilmezse insanların sağlıkları riske atılır. Bunun önüne geçmek için denetimler artırılmalı. Mutfakta çalışan kişilere hijyen eğitimi verilmelidir.

 Mutfakta çalışan bilirkişiler insan sağlığını riske atmamalıdır. Mutfak üzerine denetimler arttırılmalıdır. Hijyenin olmadığı bir yerde güzel ve lezzetli yemekler olsa da müşterilerin mutfak arkasını görmesi işletme açısından olumsuz, karalayıcı, güven zedeleyici, müşteri kayıpları gibi sonuçlar doğurması muhtemel olabilir. Sağlıklı ve temiz yerde üretilen yemekler her şeyin başında gelmektedir.