En fazla AVM’nin İstanbul’da yer aldığı ülkemizin başkenti Ankara’da hâlihazırda 38 AVM bulunuyor. Başkent halkının AVM’lere oldukça yoğun bir ilgisi var. Bunların nedenleri arasında en büyük sebep olarak Ankara’da denizin olmaması gösteriliyor. İnsanlar kış aylarında korunaklı yer olarak AVM’leri tercih ederken yaz aylarında ise bir nevi kuru sıcaklardan kaçmak için yine kendilerini AVM’lerde buluyorlar.
Oyun alanlarının da bulunduğu AVM’lerde özellikle ”Macera Adası” ebeveynlerin çocuklarının yüzlerini güldürmeleri için bir sebep sağlıyor. Ankara’daki alışveriş merkezlerinde özellikle yaz aylarında konser etkinliklerinin de olması halkı yine kendine çekmesi için buraları bir araç haline getiriyor. Yapılan alışverişler ile çekilişlere katılma ve konser bileti kazanma hakkı doğuyor. Yeme-içme, gezme, eğlence, sinema, alışveriş yapma, kuaför, ayakkabı, giyim hatta ibadet ihtiyaçlarının da giderilebildiği alışveriş merkezlerinde Ankaralıların geçirdiği süre 1 saatten başlayarak 5 saate kadar çıkabiliyor. Hal böyle olunca boyutları azımsanacak düzeyde olmayan ve temizlenmesi vakit+özveri isteyen AVM’ler temizlik işlermlerini gerçekleştirmek ve bu hususta profesyonel temizlik hizmeti almak için ankara temizlik şirketleri ile iletişime geçmektedirler. Ankara Doğa Temizlik olarak, 7 adet AVM’nin temizlik işlerini ilk günkü yaklaşım ve profesyonellik ile gerçekleştirmekteyiz.

Popüler AVM’ler

Ankara’da en popüler olarak gösterilen AVM’ler içinde Eskişehir Yolu üzerinde bulunan Cepa ve Kentpark yer alıyor. Konya Yolu’ndaki Ankamall ise eski yoğunluğunu hala sürdürüyor. Ankara’nın daha uzak bölgesinde kalan ve genellikle Oran semti halkını kendisine çeken Panora AVM, özellikle lüks mağazalar ile büyük restoran zincirlerini bünyesinde bulunduruyor. Armada AVM ise restoranların yer aldığı ”Hayat Sokağı” ile son yıllarda Ankara halkının gözdesi.

Bilinen Diğer AVM’ler

Next Level AVM
Gordion Alışveriş Merkezi
Armada Alışveriş ve İş Merkezi
Arcadium Alışveriş Merkezi
Taurus AVM
Forum Ankara Outlet
Nata Vega Outlet
Antares Alışveriş Merkezi
Ankuva Alışveriş Merkezi
365 Alışveriş Merkezi

Son aylardaki yaşanılan kriz, yükselen kur, AVM kiralarının dolar üzerinden olması, lüks mağazaların yine kur farkı dolayısıyla ürün fiyatlarındaki artış, online alışveriş imkanı akıllara AVM’ler neden dolu? Sorusuna getiriyor. Halkın alışkanlıkları dışında AVM’lerin toplumsal hayata olumlu ve olumsuz etkisi olduğu düşünülür. Şehir hayatını canlı tutması, istihdam yaratması, sosyal aktivite ve kültürel etkinliklerin yapılması, keyifli vakit geçirme yönü olumlu olarak görülüyor. Ancak gürültülü ve kalabalık ortam, yeşillik ve park alanları yerine betonlaşmanın daha da fazlalaşması, insanları para harcamaya yönlendirmesi (kimi zaman gereksiz) olumsuz yönlerini gözler önüne serer.