Ev temizliği denilince akla uzun bir zaman ayırmak ve de arkasında bıraktığı koca bir yorgunluk gelmekte. Ev temizliği herkes için büyük bir sorun ve de büyük bir sorumluluktur. Zamanımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz evlerimizin temizliği çok önem kazanmaktadır.

1-Pencere / Cam Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

Eskiden beri denenmiş ve hala uygulamada olan bir yöntemle pencere / cam temizliğinin püf noktalarından başlayalım. Camlarınızın çok parlak olması için kullanılan bu eski yöntem hala iş görmekte ve de mükemmel sonuçlara sizi ulaştırmaktadır. Bu yöntem; gazete kağıdı ile cam temizliği. Camlarınızı bir ıslak bezle sildikten sonra gazete kağıtlarıyla kurulayabilirsiniz. Camlarınız daha parlak ve kuru bir görünüme kavuşacak. Hem de lekelerden eser kalmayacak. Her leke gazete kağıdı ile çıkmayabilir. Peki gazete kağıdı ile çıkmayan lekeler nasıl temizlenmeli? Cam temizleme bezine biraz krem deterjan dökerseniz lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Sonrasında tekrar gazete kağıdı ile parlatabilir ve kurulayabilirsiniz. Parlaklık demişken camlarınızın parlak olmasını istiyorsanız, camlarınızı sildiğiniz suya tuz karıştırmak işlerinizi kolaylaştıracaktır.

2-Kapı Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

Kapı temizliği için bahsedeceğim yöntem ahşap iç kapılarınız için geçerli bir yöntemdir. Kapılarınızı çiğ patates ile silerek yeni bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce kapınızı silin. Sonra ortaya çıkan lekeleri patates ile silin. Farkı göreceksiniz. Patates ahşap kapı üzerindeki lekeyi söküp atacaktır.

3-Duvar Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

Duvarlar evlerimizin ayakta durmasını, ısı kaybı yaşanmamasını sağlayan aynı zamanda da organizer gibi evimizi parçalara ayıran en önemli kısımlardır. Bu tarif oldukça basit bir tarif olsa da ne kadar önemli olduğunu açıklamaya yeter. Genellikle duvarlarda parmak izleri ve eğer o evde çocuklarımız varsa kalem izleri görmek en sık rastlanan lekelerdendir. Bu lekeleri normal kağıtlarda kullandığımız okul silgileri ile temizlememiz güzel sonuçlar verir. Özellikle duvar, duvar kağıdı ile kaplıysa işimiz daha da kolay olur.

4- Halı ve Halı Türevi Kaplamaların Temizliğini Yapmanın Püf Noktaları

Halılar sürekli kir ve mikrop toplar. Sebebi ise sürekli üzerine ayaklarımız bazen de ayakkabılarımız ile basmaktan dolayı. Halılar büyük alanlar kapladığı içinde herhangi bir içeceğin, yemeğin halı üzerine dökülmesi çok olası bir durum. Eğer halımız üzerinde sıcak çay dökülürse; hemen halının üzerinde kalan çayı kuru bir bez vasıtasıyla silin. Daha sonra sildiğiniz bölgeye sıcak su döküp fazlalığını alması için kuru bir bez serin. Bu işlemi limon kolonyası ile de yapabilirsiniz. Halı üzerine sadece içecek ya da yiyecek dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşmayız. Aynı zamanda halı ve türevi kaplamalarımızın üzerinde yanıklar meydana gelebilir. Eğer bir yanık oluştuysa; halının yanan bölgesi belirlenir, halının yanan bölgesi hafifçe kazınır. Kazıma işlemini sert bir cisim vasıtasıyla yapabilirsiniz. Eğer gerekirse dikkatli olacak şekilde bir bıçak yardımıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra ıslak bez ve halı temizleme deterjanı ile silebilirsiniz.

Evlerimizde en çok kirlenen bölümlerden birisi olan mutfaklarımızda bazı temizlik püf noktalarından bahsetmek istiyorum. Mutfaklarda her zaman yemekler pişer, kahvaltılar yapılır, uzun soluklu sohbetler edilir, sohbetler esnasında çaylar dökülür, kahveler dökülür ve de bu sorunların hepsi o huzura değer. Bu sorunların çözümünde de püf noktalardan bahsedelim.

5- Aspiratör Temizliğinin Püf Noktaları

Yemek kokularını mutfaktan alarak dışarıya / havalandırmaya tahliye eden aspiratörlerimizin temizliği sık sık yapılmalıdır. Eğer aspiratörlerimizin temizliğini yapmazsak aspiratörlerimiz iş yapamaz ve de evlerimizin içerisine yemek kokuları dağılır. Bu esnada da boşu boşuna enerji harcamış oluruz. Aspiratörler yağ içeren buharları da çektiği için sık sık filtreleri kirlenir ve tıkanır. Aspiratörlerimizin filtrelerini rutin olarak temizlemeliyiz.

6-Mutfak Tezgahı Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

Çok basit bir yöntem olan çamaşır suyu ile temizlik hem dezenfekte olmasını sağlar hem de parlak ve canlı bir görünüm sağlar. Yalnız çamaşır suyu ile mutfak tezgahı temizlemenin sonucunda çok iyi bir durulama gerekir. Sağlığınız için çok iyi bir durulamayı ihmal etmeyin ve de çamaşır suyunun içerisine başka bir kimyasal karıştırmayın.

7-Önceden Kalma Yemek Artığı Temizliğinin Püf Noktaları

Bazen yemeklerimizi bitirdikten sonra tencerelerimizin dibinde tutmuş olan yemek atıklarını görürüz. Ovalayıp çıkarmanın zor olduğu bu lekeleri çıkarmanın basit bir yöntemiz var. Tencerenin içerisine çok az bulaşık deterjanı koyun ve içerisine su koyarak ocağın üzerine alın. Altını yaktığınız andan itibaren lekelerin parçalanmaya başladığını göreceksiniz.

8-Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları

Buzdolapları temizlenmeden önce mutlaka elektrik bağlantısı sonlandırılmalıdır. Elektrik bağlantısı sonlandırıldıktan sonra buzdolabınızın içerisini boşaltın ve de temiz bir bez, kova, su ve karbonatı hazır edin. Suyun içerisine karbonatı karıştırın ve temiz bezinizle içerisini silmeye başlayın. Beziniz kirlendikçe karbonatlı suyla yıkayın ve silme işlemlerini yapın. Hem temiz olacak hem de güzel kokacak olan bir buzdolabının temizlik püf noktası bu şekilde. Sildiğiniz yerleri kurumadan siz kuru bir bezle kurulamalısınız.

Ev temizliği yaparken önceliğiniz her zaman can ve iş güvenliği olsun. Elektrikli aletleri kullanırken çok dikkatli olun. Kimyasal maddeleri kullanırken onları solumamanız gerekir. Maske, eldiven tarzı koruyucuları kullanmayı ihmal etmeyin. Evlerimizin temizliği çok önemlidir. Siz de çok önemlisiniz. O yüzden iş güvenliği kurallarına uyarak sağlıklı bir biçimde temizlik yapmalaısınız.