Tavan Nasıl Boyanır

İnşaat temizliği yapılırken, işi kolaylaştıran ve böylece hem süre hem daha az malzeme kullanımına neden olan önemli noktalardan birisi de tavan boyasının doğru biçimde yapılmış olmasıdır. Boyama yapılırken dikkat edilmesi gereken yerlerden birisi de tavandır. Göze hitap etmesi için boyacının özen göstermesi gerekmektedir. Duvar boyama işlemlerinin önemli bir kısmını kapsayan tavan boyama işlemi dikkatlice yapılmalıdır.

TAVAN BOYARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öncelik olarak yapılması gereken şeylerden birisi de evdeki eşyaların boya olmaması için bir kenara istiflenmesi ve üstlerinin güzel bir şekilde örtülü olmasıdır. Eşyaların üstünün boya olamaması adına bu önemlidir. Bir diğeri ise boyanın özenli seçimidir. Kaliteli bir boya kullanılması uzun süreli konfor sağlayacaktır ve dekorasyon daha kolay olacaktır. Pürüzsüz bir görüntü sağlamak adına malzemeleri seçerken de oldukça dikkat edilmesi gerekir. Kaliteli alınan malzemeler hem kolaylık sağlar hem de elde etmek istenen görüntüyü yakalamakta fayda sağlarlar.

MALZEMELER
Tavan Boyası
Kestirme fırçası
Eşyaları örtmek için gazete veya naylon
Boya rulosu
Spatula
Boya sıçramaması için yüz maskesi

BOYAMA İŞLEMİ

Tavan boyasını kaliteli seçtikten sonra ilk olarak yatay şekilde boya yapılması ikinci katın çekilmesine olanak sağlayacaktır. Eğer avize varsa çıkartılmalıdır. Tavanda eğer pürüzlü alan varsa spatula ile kazılmalıdır. Boşluk varsa alçı ile düzgün bir şekilde doldurulup ardından zımpara ile zımparalanmalıdır. Böylelikle pürüzsüz bir zemin elde edilir. Boyanın üstünde kadar seyreltilmesi gerektiği yazmaktadır. İlk boyayı yapmadan önce bu işlem yapılmalıdır. Ardından, fırçayı su ile nemlendirmek gerekir. Bunun amacı; boya rulosu boyayı tam olarak almasıdır. Aksi takdirde boyayı sürüldüğünde kabarıklıklar meydana gelir. Bu da istenen sonuca ulaşılmasına engel olur. İlk boya yapıldıktan sonra kuruması beklenmelidir. Yaklaşık iki saat sonra ikinci kat boya sürülebilir. İkinci kat boyayı sürdükten sonra gerekli görülürse üçüncü kat boya da sürülebilir. Kenarlara özenli bir şekilde geçilmesi göze hitap etmesini sağlar.

İLGİ ÇEKİCİ TAVAN BOYAMA ŞEKİLLERİ

Tavan bir nevi evin gökyüzüdür. Eve farklı bir hava katmak için tavanı ilgi çekici bir şekilde boyanabilir. Bir odanın tavanını gökyüzü olarak boyatabilir ve o odayı ona göre dekore edebilirsiniz. Saman yolu, orman, çizgi roman karakterleri, yıldızlar, örümcek ağı ve benzeri gibi bir çok yaratıcı örnek dekorasyon bakımından yaratıcı olabilir.

İNŞAAT TEMİZLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMİ

Yukarıda belirtilen noktalara dikkat edilmeden yapılmış bir tavan boyası süreci dekoratif açıdan doğru sonuca ulaşılmasını zorlaştıracak ve ayrıca sonrasında yapılacak olan inşaat temizliği esnasında, inşaat temizliği şirketinin zorlanmasına neden olacaktır. Zira tavandan damlayan yada sıçrayan parçacıklar temizlenmesi en güç kısımlardandır. Temizlik personelinin çokça vakit harcamasına neden olan bu damlacıklar ayrıca ekstra malzeme kullanımına da sebebiyet vermektedir.